4th NORTHERN CYPRUS ARKIN OPEN(16-21 MAY 2023)

    

MAIN - MASTER ( 89 )

WINNER : HOSSEIN AGHILI – IRAN

FINALIST : TOBIAS HELLWAG – GERMANY

3rd PLACE : AMIRALI TAVAKOLI – IRAN

4th PLACE : AIDIN MEHTAR – IRAN

5th PLACE : AYKUT UZEL – TURKEY

6th PLACE : GOKAY GULEC – TURKEY

7th PLACE : KONRAD FROSCHL – SWEDEN

8th PLACE : JALIL KHALILI – IRAN


LAST CHANCE (MASTER) (77)

WINNER : VICTOR ASHKENAZI – USA

FINALIST : JUSTIN BOR – USA


MAIN - INTERMEDIATE ( 34 )

WINNER : EDIP EMRE AKDUMAN – TURKEY

FINALIST : HUSEYIN KILILI – N.CYPRUS

3rd PLACE : REZA BARMAYEHVAR– IRAN

4th PLACE : GIA POCHKHUA – GEORGIA


LAST CHANCE (INTERMEDIATE) (28)

WINNER : MARIANNE HUSUM– NORWAY

FINALIST : CHAWKI KARAM – LEBANON


DOUBLES #1 ( 32 teams )

WINNER : SALIH KAYALI (N.CYPRUS) & SEZAI BAYRAKTAR (N.CYPRUS)

FINALIST : MINH NGUYEN (FRANCE) & Himself

SEMI FINALIST : SOINGULI AMIROV & Himself

SEMI FINALIST : REVAZ TSKHOVTRBASHVILI (GEORGIA) & GIA POCHKHUA (GEORGIA)


DOUBLES #2 ( 16 teams )

WINNER : TALAT BAGIBALA (TURKEY) & YILMAZ YIGIT (TURKEY)

FINALIST : OFIR BALALI (ISRAEL) & Himself



LADIES TOURNAMENT ( 8 )

WINNER : MARIANNE HUSUM - NORWAY

FINALIST : JANETTE HODGKINSON - UK


MEGAJACKPOT ( 8 )

WINNER : NODAR GAGUA – GEORGIA

FINALIST : ABDULHALIM BARAKAT - KUWAIT



SUPERJACKPOT ( 24 )

WINNER : SOSO MENADBASHVILI - GEORGIA

FINALIST : YUVAL YAVNELLI - ISRAEL


SPEEDGAMMON ( 32 )

WINNER : JALIL KHALILI – IRAN

FINALIST : ANDAC SEVIMLI – N.CYPRUS


SUPERSPEEDGAMMON ( 16 )

WINNER : TANER UCARER – TURKEY

FINALIST : SOINGULI AMIROV – GEORGIA



1-POINT ( 64 )

WINNER : SOSO MENADBASHVILI – GEORGIA

FINALIST : JANETTE HODGKINSON – UK


SPECIAL PLAYERS

1) ALEXANDRA KNUPFER – SWITZERLAND

2) PATRICK GEBEILI – FRANCE


COMITTEE MEMBERS

VICTOR ASHKENAZI (USA), TOBIAS HELLWAG (GERMANY), NODAR GAGUA (GEORGIA), SHAY ASRAFF (ISRAEL), JAKOB GARAL (UKRAINE), JORGEN GRANSTEDT (SWEDEN) , RICARDO MALAS (LEBANON)

1st ARKIN VIP Open

*MAIN (64)
  1. Shay ASRAFF ( Israel )
  2. Anis SAMAHA ( Lebanon )
  3. Galin DRAGANOV ( Bulgaria)
*DOUBLES (30)
  1. Hakan RUSTEM & Sertac AVNIOGLU (N.Cyprus/N.Cyprus)
  2. Soinguli AMIROV & Himself (Georgia)
*SUPERJACKPOT (8)
  1. Anis SAMAHA ( Lebanon )
  2. Soinguli AMIROV ( Georgia )
*1-POINT (32)
  1. Sergey ZITNIK ( Ukraine )
  2. Zerrin BUZKAN ( Turkey )

3rd Northern Cyprus Limak Open

( 29 May - 2 June 2019 )

*MAIN (126)
  1. Michael NEAGU ( Romania/Canada )
  2. Timur AZIZOV ( Russia )
  3. Burak YAHAT ( N.Cyprus )
*LAST CHANCE (118)
  1. Eli ROYMI ( Israel )
  2. Minh NGUYEN ( France )
*DOUBLES (64)
  1. Sevki TUZEN & Mustafa YILMAZ (Turkey/Turkey)
  2. Claus ELKEN & Michael LARSEN (Denmark/Denmark)
*SUPERJACKPOT (32)
  1. Erhan YENISEN ( Turkey )
  2. Taner UCARER ( Turkey )
*SPEEDGAMMON (64)
  1. Bakar MATIKASHVILI ( Georgia )
  2. Simon PANKVELASHVILI ( Georgia )
*LADIES (7)
  1. Leyla ZALOUTSKAYA ( USA )
  2. Eva ZIZKOVA ( Czech Rep. )
*1-POINT (128)
  1. Airat METSHIN ( Russia )
  2. Airat METSHIN ( Russia )

2nd Northern Cyprus Artemis Open

( 7 - 10 June 2018 )

*MAIN (73)
  1. Roohollah Amiri ANDY ( Iran )
  2. Tilman SOHNCHEN ( Germany )
  3. Damjan PLESEC ( Slovenia )
*LAST CHANCE (67)
  1. Minh NGUYEN ( France )
  2. Claus ELKEN ( Denmark )
*DOUBLES #1 (32)
  1. Tilman SOHNCHEN & Self ( Germany )
  2. Vancho JANAKIEVSKI & Atanas TACHEV (Macedonia/Bulgaria)

*DOUBLES #2 (16)

1.Honza CERNY & Pavel ZAORAL (Czech Rep./Czech Rep.)

2.Marcel BUKER & Rainer WITT (Germany/Germany)

*SUPERJACKPOT (8)

  1. Airat METSHIN ( Russia )
*SPEEDGAMMON (32)
  1. Pavel ZAORAL( Czech Rep. )
  2. Kakhaber NATCHKEBIA( Georgia )
*1-POINT (64)
1.Mislav KOVACIC ( Croatia )
2.Vancho JANAKIEVSKI ( Macedonia )

1st Northern Cyprus Artemis Open

( 6 - 8 October 2017 )

*MAIN (86)
  1. Soinguli AMIROV ( Georgia )
  2. Ali UNVER ( Turkey )
  3. Olcay LOKBAS ( Turkey )

*LAST CHANCE (78)
  1. Ralf JONAS ( Germany )
  2. Neculai DRAGANUTA ( Romania )

*DOUBLES (32)
  1. Gavriel MENASHEROV & Joel SCHIFF (Israel/Israel)
  2. Amin SHAHVALIZADEH & Omid YAGHOUBI (Iran/Iran)

*SUPERJACKPOT (8)

  1. Pourya MAHOUTI ( Iran )
  2. Vincenzo RICEPUTI ( Italy )


*1-POINT (64)
  1. Berkant BILGI ( Turkey )
  2. Claus ELKEN ( Denmark )
Made on
Tilda